Reklamlar

12 Yaşındaki Gelin O geceyi Anlattı!!


Türkiye’nin kanayan yarası ‘çocuk gelin’ dosyasını AKŞAM açıyor
Kız çocuklarının hayatını karartan, ölüme sürükleyen ‘çocuk gelin’ dramı yıllardır tartışılıyor ama çözüm noktası hep tıkalı.
Prof. Dr. Oğuz Polat ve ekibi Van’da yaşananları dinleyerek kayıt altına aldı. Ortaya gözyaşı dolu, insanlık dışı hikayeler çıktı.
BÜLENT ŞANLIKAN – METE YILMAZ

Van’ın Çatak İlçesi’nden 2,5 yıl önce Siirt’in Pervari İlçesi Yapraktepe Köyü’ne “berdel” usulüyle gelin giden 14 yaşındaki Kader Erten’in silahla öldürülmesi gözleri yine çocuk gelinlere çevirdi. ABD’de Cleveland’da bir şiddeti önleme merkezinde 3 yıl çalıştıktan sonra Türkiye’ye dönüş yapan Adli Tıp Kurumu Eski Başkanı Prof. Dr. Oğuz Polat ve ekip arkadaşları Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nden Araştırma Görevlisi Sabahat Ölçer ile öğretim görevlisi Begüm Kocamaz, Van’ın farklı mahallelerinde yaşayan çocuk gelinleri araştırdı. 57 günde tamamlanan çalışma sonucunda çocuk gelinlerin hikayeleri derlendi. Polat, hikayelerin ilerleyen günlerde kitaplaştırılacağını söylüyor. İşte kimlikleri gizli tutulan ilk kez AKŞAM’ın duyurduğu o çocuk gelin öyküleri:
EŞİMLE KARDEŞ GİBİYDİK
“Köyde yaşadık, büyüdük. Akraba evliliği yaptım. Kayınvalidem de halamdı. Anneannemle kaldığım zaman eşimle tanışmıştık. Daha doğrusu bir ağabey kardeştik. Eşim benden on, on bir yaş büyüktü. Anneannemin yanında fazla kalamadım. Çok sıkılıyordum ve ailemi özlüyordum. Üç yıl kaldıktan sonra beni annemlerin yanına geri gönderdi.
Halam bayramın ilk günü bize geldi. O zaman küçüğüm, dışarıda oynuyordum. Sonra gitti. Sonraki gün tekrar geldi. Yanında başkaları da vardı. Ama bu defa beni istemeye gelmişlerdi. İşte verdiler, düğün olacak. Hemen nişan oldu. Nişandan sonra sürekli ağlamaya başladım.”
Reklamlar

Bakmadan Geçme!

KAPAT
''Çanakkale Gazisi Zeynel Eniştem'' Devamını oku......