Ana Sayfa
26 Ocak 2019 ( 13238 izlenme )
Reklamlar

Almanya da gördüğü meyveyi köyünde yetiştirdi şimdi paraya para demiyor

Almanya'da gördüğü 'Tamarilla' bitkisinin tohumunu memleketi Rize'ye getirerek eken Erdal Saydı isimli vatandaş bitkilerden meyve toplamaya başladı. Saydı, 'ağaç domatesi' adını verdiği meyvenin kilosunu 10 liradan satıyor.

Almanya'da, saksıda gördüğü 'Tamarilla' bitkisinin tohumunu getirdiği memleketi Rize'nin Pazar ilçesi Derebaşı köyüne eken Erdal Saydı (71), büyüyen ve ağaç halini alan bitkilerden meyve toplamaya başladı. Saydı, 'ağaç domatesi' adını verdiği ve Avrupa'da tanesi 2 euroya alıcı bulan meyveyi, kilosu 10 liradan satmaya başladı.

Almanya'da, 45 yıldır halı yıkama fabrikası işleten Erdal Saydı, geçen yıl memleketi Rize'nin Pazar ilçesi Derebaşı köyüne döndü. Almanya'da bir arkadaşının saksıda ektiği 'Tamarilla' bitkisinin tohumunu getirdiği köyüne diken Saydı, büyüyen ve ağaç halini alan bitkilerden meyve toplamaya başladı. 'Ağaç domatesi' adını verdiği meyvenin ünü kısa sürede ilçeye yayıldı. Meyveyi merak edenler Saydı'nın bahçesini ziyaret ediyor, fide alanlar bahçelerine dikiyor. Ağaç sayısını çoğaltarak üretimi artırmayı planlayan Saydı, meyve siparişi de almaya başladı.

TADINA BAKAN BEĞENİYOR
Avrupa'da tanesinin 2 euroya satıldığını anlatan Erdal Saydı, az miktarda yetiştirdiği meyveyi kilosu 10 liradan sattığını belirtti. Ağaç sayısını çoğaltarak üretimi artırmayı hedeflediğini ifade eden Saydı, "Almanya'da saksıda gördüm, getirip bahçeme diktim. Kısa sürede büyüdü ve sürekli meyve vermeye başladı. Arkadaşlarıma fide dağıtıyorum, meraklı olanlar yetiştiriyor. Meyvesini yiyenler beğeniyor ama beğenmeyenler de oluyor. Onlar da sonradan tekrar tattıklarında beğeniyor. Bahçeyi büyütüp daha fazla üretim yapacağım" dedi.

RİZE BU MEYVEYİ ÇOK SEVDİ

Meyveye 'ağaç domatesi' adını verdiğini belirten Saydı, "Biz buna ağaç domatesi diyoruz. Tamarilla desek kimse anlamazdı. Bizde bu ismi verdik" diye konuştu.
Meyveyi bahçesine eken Mustafa Memoğlu da "Arkadaşım bunu Almanya'dan getirdi. Bahçede meyveleri görünce ben de kendi bahçeme ektim. Bu bitki gözlere çok faydalıymış. Rize bu meyveyi çok sevdi. Burada iyi yetişiyor. Sürekli meyve veriyor. Gelecek yıl daha fazla ekip satışına başlayacağım" ifadelerini kullandı.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

110 Yıllık Ağacı Halka Açık Kitaplık Haline Getirdi – İnsanlar Gözlerine İnanamadı Yasmin Erbil: Babam uyandı ve. Yeni restoran açan birisinin acı gerçek ve birinci ağızdan itirafları BUNU OKUMANIZI ŞİDDETLE TAVSİYE EDİYORUM ARKADAŞLAR