Ana Sayfa
08 Şubat 2019 ( 1428 izlenme )
Reklamlar

Atatürk ile Amerikalı Bir Çocuk Arasındaki Duygulandıran Mektuplaşma

Curtis Lafrance adında 10 yaşında Amerikalı bir çocuk, Cumhuriyetin ilan edildiği 1923 yılında Mustafa Kemal Atatürk'e bir mektup yazar ve sonrasında olaylar gelişir.


1923 yılının ekim ayında bir gün yaveri, elinde bir zarfla atatürk'ün odasına girer: "paşam, bir mektubunuz var. amerika'dan!"

zarftaki isme bakan atatürk, ismi tanıyamaz. mektubun curtis lafrance isminde birinden geldiğini gören atatürk, merakla mektubu okumaya başlar:

"sayın efendim, ben on yaşında amerikalı bir çocuğum. türkiye'ye ve yeni hükümetine büyük bir ilgi duyuyorum. siz ve bayan kemal hakkında bir röportaj okudum. türkiye hakkında bir defterim var ve şimdiden siz ve bayan kemal hakkında birçok yazı ve resim topladım. lütfen amerikalı bir çocuğa, bir küçük not ve bir imzalı fotoğrafınızı gönderin. bir gün, türkiye'yi görebileceğimi umut ediyorum. saygılarımla, curtis lafrance."

mektubu okuyan atatürk bir hayli duygulanır ve hemen sonrasında "türkiye cumhuriyeti başkanlığı, özel" başlıklı bir kağıt alır ve başka bir cumhurbaşkanına yazarmışçasına ciddi bir üslupla amerikalı çocuğun mektubunu yanıtlar:

"bay curtis lafrance, mektubunuzu aldım. türk yurdu hakkındaki ilgi ve iyi dileklerinize teşekkür ederim. isteğiniz üzere bir fotoğrafımı gönderiyorum. amerika'nın zeki ve çalışkan çocuklarına biricik öğüdüm; türkler hakkında her işittiklerine gerçekmiş gibi bakmayıp, kanılarını bilimsel ve esaslı incelemelere dayandırmaya önem vermelidir. başarılar ve mutluluklar dilerim, türkiye reisicumhuru gazi mustafa kemal."

mektup, ingilizceye çevrilerek aslıyla curtis lafrance'a yollanır.

Kaynak https://seyler.eksisozluk.com/ataturk-ile-amerikali-bir-cocuk-arasindaki-duygulandiran-mektuplasma

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Kendisine iftira atan akepe'li vatandaşa Ekrem İmamoğlu'nun ilginç yaklaşımı ALLAH YARDIMCIN OLSUN GÜZEL KARDEŞİM… Özdemir Erdoğan: Erdoğan için bir değil on tanesi feda olsun Sözcü yazarı, içilmesi tehlikeli su markalarını yazdı