Ana Sayfa
06 Mart 2019 ( 4866 izlenme )
Reklamlar

Cem Uzan: Davayı kazandım, dönüyorum

Uzun yıllardır Fransa’da yaşayan iş insanı ve eski siyasetçi Cem Uzan, AİHM’de Türkiye’ye karşı açtığı davayı kazandı. Strasburg’taki mahkeme, Türkiye’nin Uzan’ın iki çocuğunun özel mülk hakkını gasp ettiği hükmüne vardı.

Euronews’ten Beraat Gökkuş’a konuşan Uzan’ın Avukatı Matthias Pujos, “Bu büyük bir zafer çünkü mahkeme Uzan’ı ve Türkiye’yi bir araya gelip bu sorunu çözmek için müzakere etmeye çağırıyor” dedi.

NE OLMUŞTU?

2002 ile 2003 yıllarında çıkan ve ‘Uzan yasası’ olarak bilinen kanunlarla Uzan ailesine üye tüm bireylerin Türkiye’deki mal varlığı dondurulmuştu. Buna
18 yaşından küçük ve hatta yasa çıktığı sırada hiç doğmamış çocuklar da dahil edilmişti.

Uzan’ın, Türkiye’ye karşı açtığı büyük kısmı ÇEAŞ ve Kepez elektrik dağıtım şirketlerine ait 2.1 milyar dolar değerindeki hisselerini geri alma davasını geçen aralık ayında kazandıktan sonra açıklamalarda bulunan Avukat Pujos, “Açıkçası, müvekkilim TMSF ile bu konuda anlaşmak istiyor” demişti.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Alzheimer Hastası Olmak İstemiyorsanız Vaz Geçin Can Ataklı yazdı: ‘Erdoğan’ın oyununu Meral Akşener bozdu!’ Yasmin Erbil: Babam uyandı ve. Türk kimyagerden karla mücadelede çığır açan buluş