Ana Sayfa
22 Ekim 2017 ( 20407 izlenme )
Reklamlar

Devamını Gör- Mutlaka Okumalısınız

Nazım Hikmet’in Bursa Cezaevi’nde tutukluluk günleri. Koğuş arkadaşlarını okumaya yazmaya yönlendiren Nazım, aynı zamanda cezaevi yönetimine de yardım etmektedir. Cezaevi denetimine bakanlıktan bir müfettiş gelir. Bir kaç gün denetim yaptıktan sonra müdüre:  “Nazım da buradaymış, çağır da görelim nasıl biridir” der. Nazımı oraya getirirler. Müdür koltuğuna iyice oturan müfettiş, Nazımı tepeden tırnağa süzer ve:
“Demek Nazım sizsiniz.” der. Nazım’a oturması için yer göstermez. Kısa bir konuşma sonrası, “Gidebilirsiniz.” der. Nazım tam kapıdan çıkarken durur ve müfettişe: “Ömer Hayyam adını duydunuz mu?” diye sorar. Müfettiş hemen atılır: “Kim duymaz Hayyam’ı.” Nazım: “Hayyam zamanında İran hukumdarı kimdi?” diye sorar. Müfettiş şaşırır. Nazım konuşmasını sürdürür, “Görüyorsunuz sanatçıyı anımsadınız ama hükümdarı anımsamadınız.
Yıllar sonra beni dünya anımsayacak ama dönemin Adalet Bakanı’nı ve sizi kimse anımsamayacak.” der çıkar. Müfettiş yaptığı yanlışı anlar, Nazım’ı geri çağırır ama Nazım koğuşunun yolunu tutmuştur.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Atatürk tişörtlerine kızan o okul müdürü daha çok çıldıracak... AŞAĞIDAKİ YAZIYI BİR ORTAOKUL ÖĞRENCİSİ, OKULUNUN DUVAR GAZETESİNE YAZMIŞ. İNANILMAZ GUZEL VE FARKLI BİR BAKIŞ AÇISI İYİ DE YAPMIŞ... İLBER HOCA AKP'YE NOKTAYI KOYDU: YANLIŞSINIZ!.. İSMAİL Küçükkaya’ya Şok Ceza