Ana Sayfa
19 Ekim 2017 ( 4003 izlenme )
Reklamlar

Gizli Kalmış Kabilenin, Dünyayı Dehşete Düşüren 25 Cinsel Geleneği


Malawi’nin güneyindeki bazı bölgelerde, kız çocukları geleneksel olarak ergenlik çağına girdiklerinde para karşılığında bir ilişki erkeğiyle ile cinsel münasebete zorlanıyor.

Bu geleneğin en şok edici boyutu küçük kızların ilk adet kanamalarını olduklarında “temizlenmeleri” gerektiği inancı.

Küçük kızlar ilk kanamaları olduğunda üç gün boyunca cinsel ilişkiye zorlanıyorlar ve bu şekilde çocukluktan kadınlığa geçtiklerine inanılıyor.

Kızlar bunu reddederse, aileleri ya da bütün köyün başına büyük felaketler gelebileceği, büyük hastalıklara yakalanılabileceği düşünülüyor


Bu erkek ilişki işçilerine halk arasında “sırtlan” deniyor ve kızlarla ilişki kurmaları tecavüz değil “temizlenme” olarak görülüyor. (Fotoğraftaki erkek bir sırtlan)

Her bir ‘temizlik’ işlemi için kendilerine 4 ila 7 dolar karşılığı bir para ödeniyormuş.

Malawi’nin ürküten geleneğinde örneğin bir adam öldüğünde, gömülebilmesi için önce karısının “sırtlan” ile cinsel ilişkide bulunması gerekiyor.

Aynı şekilde bir kadın kürtaj olmuşsa yine “temizlenmek” için bu kişiyle beraber oluyor.

Bu geleneğin “tecavüz”ü meşrulaştırması bir yana, en büyük etkilerinden biri cinsel yolla geçebilen hastalıkların süratle yaygınlaşması.

BBC Muhabiri Ed Butler, Maliwa’da 100’den fazla çocuk ve kadınla ilişkiye giren bir ‘sırtlan’la olan izlenimlerini yazdı.

Köydeki bir çok çocuk ve kadın ile birlikte olan ‘sırtlan’ Aniva çoğunlukla okul çağında kız çocuklarıyla cinsel ilişkide bulunduğunu anlatıyor

Bazıları 12, 13 yaşında oluyor. Ama ben daha büyük olanları tercih ediyorum. Hepsi de benim sırtlanlığımdan zevk alıyor. Gurur duyuyorlar ve herkese ‘işte’ diyorlar ‘gerçek bir erkek. Kadınların nasıl zevk alacağını biliyor’ diyorlar.”

“Sırtlan” Aniva’ya hiç test yaptırıp yaptırmadığını sorduğumda “Evet HIV pozitifim” diyerek beni şok etti. Aynı zamanda kendisini kızlarını “temizlemek” için tutan anne babalara bunu söylemediğini de itiraf etti.

Hükümet ‘zararlı kültürel uygulamalar’ adı altında bu geleneğe karşı bir kampanya yürütüyor. Toplumsal Cinsiyet ve Sağlık Bakanlığı müsteşarı Doktor May Shaba “Amacımız insanları mahkum etmek değil” diyor, “Ama onlara geleneklerini niçin değiştirmeleri gerektiği konusunda bilgi vermeyi hedefliyoruz.”

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

MUTLAKA OKUYUN ! BİR HALK NASIL KÖRLEŞİR DAHA GÜZEL ANLATILAMAZDI ! Kılıçdaroğlu’ndan Üzüm Mitingi’nde önemli açıklamalar Tek Bir Cümle Ama Binlerce Ansiklopediye BEDEL ! İYİ Parti'nin oyları o 2 ilde çok yüksek çıktı... O yüzden anket 3 kez tekrarlandı.