Reklamlar

Kılıçdaroğlu'na meydan okuyan Erdoğan istifa edecek mi?

ERDOĞAN O ZAMAN DA “İSTİFA EDERİM” DEDİ, İSTİFA ETMEDİ

Hatırlayacak olursanız CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Başkanlık Sistemi referandumu öncesi, yeni gelecek sistemin maddelerinin birinde “Cumhurbaşkanı’na meclisi fesih” yetkisi olduğunu söyledi. Bunun ardından ise Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kılıçdaroğlu’na yine “İspat etsin, istifa ederim” diyerek meydan okudu. Başkanlık sisteminde iddia edilen maddenin olduğu ispat edildi ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan istifa etmedi.

OLAYLAR NASIL GELİŞMİŞTİ?

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, getirilecek Başkanlık Sistemi’nde Cumhurbaşkanı’nın fesih yetkisi olduğunu söyledi.

ERDOĞAN: EY KILIÇDAROĞLU FESİH YETKİSİ YOK İSTİFA ET, İSPAT EDERİM

Erdoğan Kılıçdaroğlu’nun bu iddialarına yanıt vererek “Diyor ki Cumhurbaşkanı’nın, Meclis’i feshetme yetkisi var. Ya yalan söyleme Cumhurbaşkanı’nın Meclis’i fesih yetkisi yok. Ey Kılıçdaroğlu, şu hazırladığımız yasal düzenleme içerisinde, böyle bir şey varsa, bunu ispat et ben cumhurbaşkanlığından istifa edeceğim” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanına meclis feshi yetkisi Başkanlık Sistemi düzenlemesinde olduğu ortaya çıktı.

Başkanlık Sistemi düzenlemesinde yer alan İlgili madde;

“Türkiye Büyük Millet Meclisi üye tamsayısının beşte üç çoğunluğuyla seçimlerin yenilenmesine karar verebilir. Bu halde Türkiye Büyük Millet Meclisi genel seçimi ile Cumhurbaşkanlığı seçimi birlikte yapılır.

Cumhurbaşkanının seçimlerin yenilenmesine karar vermesi halinde, Türkiye Büyük Millet Meclisi genel seçimi ile Cumhurbaşkanlığı seçimi birlikte yapılır.
Reklamlar

Bakmadan Geçme!

KAPAT
30 saniyede nasıl 'rezaletin hikayesi' yazılır görün...!.